NEWS
Home » News » Dear Friends, Kedves Barátaim!

Dear Friends, Kedves Barátaim!

2017.03.17.

It is a great pleasure for us that by order of FIPSed and according to the request of the Hungarian National Fisherman Organization Association the Sport-Fisherman Association of Kaposvár can organize the 19th Carp-Catching World Championship.

Miklós KozáriThe 246 hectare lake located near to the county town, Kaposvár is almost an ideal location for this task. Its carp stock covers fishes from 1.2 to 22 kilogram carp Methuselah additional to the capital grass carps. We would like to further improve the catching possibilities of the competition with fish settlement in spring, of course. Prior to the World Championship we ensure preparation possibilities for the teams of every participating country with two international, open carp-catching competitions between May 23-27 and August 31-September 3.

 

Our city, the lake and the members of our association prepare themselves for this event.

 

We are looking forward to having your interest and participation at the World Championship.

 

 

 

 

With fisherman regards,

Miklós Kozári

Vice President of MOHOSZ

President of the Sport-Fisherman Association of Kaposvár

 

 

Kedves Barátaim!

 

Nagy örömünkre szolgál, hogy a FIPSed megbízásából és a Magyar Országos Horgász Szövetség felkérésére a Kaposvári Sporthorgász Egyesület rendezheti meg a XIX. Pontyfogó Világbajnokságot.

 

A megyeszékhely Kaposvár mellett elterülő 246 hektáros tó szinte ideális helyszín e feladatra. Ponty állománya a 1.2-től a 22 kilogrammos pontymatuzsálemig terjed a szintén kapitális amúrokkal kiegészítve. Természetesen a tavaszi haltelepítésekkel a verseny fogási lehetőségeit tovább kívánjuk javítani. A VB.-t megelőzően pedig május 23-27 és augusztus 31 és szeptember 3 közt, két nemzetközi, nyílt nevezéses pontyfogó versennyel is a felkészülésre adunk minden résztvevő ország csapatának lehetőséget.

 

Készül a rendezvényre városunk a tó és egyesületünk tagjai egyaránt.

 

Várjuk szíves érdeklődésüket és részvételüket a Világbajnokságon.

 

Horgászbaráti üdvözlettel:

Kozári Miklós

MOHOSZ alelnök

Kaposvári Sporthorgász Egyesület elnökgo to top