NEWS
Home » News » Dear Guests! Dear Fisherman Friends!
Kedves Vendégeink! Kedves Horgásztársaink!

Dear Guests! Dear Fisherman Friends!
Kedves Vendégeink! Kedves Horgásztársaink!

2017.04.06.

Welcome to Kaposvár, in one of the most impressive cities of Hungary!

Szeretettel várjuk Önöket Kaposváron, Magyarország egyik leghangulatosabb városában!

Szita KárolyOur city lying in a picturesque hill-country in the middle of South-Transdanubia is of human scale, liveable and loveable. Its mood is based on ordered environment, flowers, fountains and public sculptures. Additional to the cultural heritage we are proud of Lake Deseda and its surroundings established barely more than four decades ago. Owing to the recent developments this natural treasure has become attractive both for the inhabitants of Kaposvár and the guests arriving to us.

Our objective is that every visitor delights in it, because the possibility of relaxation, entertainment, sport and education is given in one place. For this reason we have constructed the bicycle road around the lake, we have established a visitor centre and an adventure forest and we have built a modern camping.

Fishing tourism has achieved record results in the past five years. Several thousand fishermen come to Lake Deseda, which organizes successful professional events. The best carp fishermen of the country meet and compete here several times a year. It has founded that we can organize the 19th Carp-Fishing World Championship in 2017.

I am glad that you visit us! I hope you spend unforgettable days here and that beside the competition you also take the time to discover our city and the surroundings.

Károly Szita, Mayor of Kaposvár

 

A Dél-Dunántúl közepén, változatos dombvidékén fekvő városunk emberléptékű, élhető és szerethető. Hangulatát a rendezett környezet, a virágok, szökőkutak, köztéri szobraink alapozzák meg. A kulturális hagyaték mellett büszkék vagyunk az alig több mint négy évtizede létrehozott a Deseda-tóra, annak környékére. Az elmúlt évek fejlesztéseinek köszönhetően ez a természeti kincsünk egyaránt vonzóvá vált a kaposváriak, s a hozzánk érkező vendégek számára.

Az a célunk, hogy minden idelátogató örömét lelje benne, mivel egy helyen adott a pihenés, a szórakozás, a sportolás és az ismeretszerzés lehetősége. Ezért alakítottuk ki a kerékpárutat a tó körül, hoztuk létre látogatóközpontot és kalanderdőt, ezért építünk egy modern kempinget.

A horgászturizmus az elmúlt öt évben rekord eredményeket hozott. Több ezer horgász érkezik a Desedához, amely sikeres szakmai rendezvények otthona. Az ország legjobb pontyhorgászai találkoznak, versenyeznek évente több alkalommal. Ez alapozta meg, hogy 2017-ben a XIX. Pontyfogó Világbajnokságnak adhatunk otthont.

Örülök, hogy eljönnek hozzánk! Bízom benne, hogy emlékezetes napokat töltenek nálunk, s abban is, hogy a verseny mellett időt szánnak a városunk és a környék felfedezésére is.

Szita Károly, Kaposvár polgármesterego to top